Založ si blog

Nech robí, veď je chlap.

Často príde na pretras téma menších platov žien.

Pracoval som ako robotník, neskôr v manažmente jednej firmy a približne polovica kolegov boli ženy.

Hlavnou prednosťou robotníčok bola väčšia trpezlivosť pri monotónnej práci. Tiež v služobnom styku boli slušnejšie ku klientom a spolupracovníkom.

No hlavný kameň úrazu tejto témy je ich argument „za rovnakú prácu chcem rovnaký plat“.

Moje skúsenosti sú však také že pri rovnakej úlohe boli ženy lepšie ako muži len výnimočne. V ich prístupe chýbala ambícia vyriešiť problém, či spraviť nejakú prácu rýchlejšie a kvalitnejšie, zatiaľ čo muži sa v tejto ambícii jeden pred druhým „pretekali“ (samozrejme okrem lenivých jednotlivcov). Isté „machrovanie“ že niečo spraví lepšie ako iný, bolo mužom vlastnejšie.

Zaujímavé to bolo tiež pri spoločnej práci zmiešaného kolektívu. Pracoval som, zjednodušene povedané, pri istom prekladaní bremien a osobne som viackrát zažil ako sa mi 80 – 100 kg vážiaca kolegyňa posťažovala že toto je pre ženu ťažká práca. Ukázal som na 70 kg chlapa a ona na to : ale to je chlap…

Dispečerka tiež povie že potrebuje vyložiť nákladiak a vyberá si chlapov. Namietol som že ako potom môžu volať ženy po rovnakom plate, keď na ťažšiu robotu idú výhradne muži, čiže nie je tam rovnaký pracovný výkon… nezabral ani argument že pre chlapa to síce je ľahšie ale zároveň viac zje 🙂 a preto potrebuje vyšší plat. Odpoveďou bolo tvrdohlavé : ale aj ženy sa narobia…

 

Na vedúcich miestach boli ženy pre firmu problematickým prínosom … a osobne som zažil ich šovinizmus, či sexizmus. Dve moje nadriadené mi dávali viac práce a horšie hodnotenia ako kolegyniam v manažmente. Aj pri vzdelaných a starších ženách som často počul „nech robí, veď je chlap“ s nedopovedaným, ale aj občas sformulovaným : my ženy sme na to, aby sme vládli. Ich hodnotenia pracovníkov boli neobjektívne – kto sa im líškal a kto bol ich kamarát, nielen že dostal lepšie hodnotenie, ale priamo o ňom klamali že je dobrý pracovník ( a neopováž sa mi oponovať). Nielen demotivácia bola výsledkom ich prístupu. Často sa vmiešavali do rozhodovania o problémoch ktorým menej rozumeli a nátlakovo trvali na svojom riešení.

Nástup kapitalizmu u nás mal tieto problémy hneď vyriešiť, je predsa v bytostnom záujme podnikateľa aby mal čo najlepších zamestnancov a musí mu byť jedno či je to muž či žena.

Osobne, bez akýchkoľvek predsudkov, ale výhradne po vlastných skúsenostiach by som si z bývalej firmy do svojej vybral kolektív v ktorom by bolo len 20 percent žien, a určite nie preto že by chodili na materskú, či k chorým deťom. V kancelárskych a vedúcich funkciách by bol pomer tiež asi 80 : 20, v prospech chlapov. Opakujem, sú to len moje skúsenosti z jednej firmy. (Pri mladých do 25 rokov by bol pomer iný, tam je to veľmi individuálne, no nezodpovedných chlapov býva medzi nimi viac).

Ó mládež naša, tys držiteľkou displejov

13.02.2018

Vo vlaku si prisadli traja chuligáni a čakal som dosť nepríjemnú cestu. Vyzerali vulgárne, drzo a hlučne, a tak si hovorím - mám po čítaní a pokojnej vyhliadke na prírodu. No títo zrazu vytiahli viac »

Keď si naši športovci veria

09.02.2018

Tak to býva začiatok ich konca. Spomeňme Cibulkovú pred jedným finále, alebo futbalistov pred Škótskom. Už neznášam hlášky „cítime sa vo forme“ „uvedomujeme si svoju silu“ ale tiež viac »

Logicky a nevedecky – šedivenie

05.02.2018

Dlhodobo sa uvádza že za šedivé vlasy môžu starosti. Čítal som aj uveriteľné upresnenie že je to priamo následok strachu o niekoho blízkeho. Jednou z terapií by tu teda boli mantry v zmysle viac »

BRATISLAVA: Budova konskej železnice

O využití budovy Konskej železnice sa bude opäť diskutovať

21.02.2018 12:09

Osem občianskych združení a organizácií predstaví verejnosti svoju predstavu o využití budovy Konskej železnice.

Bratislava, byty, Manhattan

Bytov na prenájom pribudlo, ceny stúpli

21.02.2018 12:00

Cena 760 eur mesačne za prenájom 2-izbového bytu v bratislavskom Ružinove. Takto sa pohybovali ceny prenájmov v poslednom kvartáli minulého roku.

loď, lode, korea, kldr, čína, tanker, japonsko

Japonci svedkami transakcie, ktorá zrejme porušuje sankcie voči KĽDR

21.02.2018 11:57

Japonská armáda bola na mori svedkom odovzdávky lodného nákladu medzi plavidlom zo Severnej Kórey a bližšie nešpecifikovanou loďou s čínskymi znakmi.

SaS, sloboda a solidarita, richard sulík, sulík, lucia nicholsonová,

Fico si plienkami rodičov nekúpi, myslí si opozičná SaS

21.02.2018 11:39

Podľa Slobody a solidarity nie sú "Rodičia detí takí naivní, aby zabudli na masívne rozkrádanie verejného majetku a absenciu spravodlivosti."

myshkin

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 9127x
Priemerná čítanosť článkov: 1014x

Autor blogu

Kategórie