Založ si blog

Takzvaný slovenský štát a dedičná vina holokaustu ?

Nevedel som to, ale trpím vraj dedičnou vinou za to čo Slováci urobili svojim spoluobčanom za vojny.

Slovenský štát nazývajú často takzvaný, či vazalský štát hitlerovského Nemecka – keď to vyhovuje niekoho potrebe podceňovania a nesamostatnosti tohto útvaru. No ak potrebujú vyvolávať pocity viny, zrazu bol tento štát zodpovedný za všetko čo sa tu dialo. Dávajú príklad Holandska, Dánska, Rumunska… kde Židov tak neprenasledovali. Boli to však neslovanské národy a Slovensko si určite nemohlo dovoliť toľkú suverenitu pred Hitlerom, u ktorého bola nenávisť k Slovanom hneď za tou k Židom. Nie je moderné hovoriť že za všetko môžu Nemci ale skôr „fašistické Nemecko“. Naša vina je bez prívlastku. Ako si to teda súčasní „nezávislí“ historici predstavujú ? Mohli sme nechať v satelite fašistického Nemecka podniky a moc v židovských rukách ?

Aké percento Slovákov napomáhalo k deportáciam ? Väčšie, či menšie ako to bolo v krajinách pod správou Nemcov ? Porovnanie nepoznám, viem len že na počet obyvateľov máme najviac nositeľov židovského ocenenia „spravodlivý medzi národmi“. A je taký rozdiel medzi aktivistami iných národov v holokauste a našimi ?

A arizácia ? Asi mali nechať po deportovaných obchody a iné podniky chátrať… iné to je samozrejme ak sa majiteľ či dedičia vrátili a ľuďom sa majetok vracať nechcelo…

Židia vedeli umne využívať či priamo potrebovali dobré vzťahy k mocipánom a k Slovákom teda tieto vzťahy toľko pestovať nemuseli, boli sme aj za Československa prinajlepšom ďaleko druhí za vládnucimi Čechmi.

Jedna z periel filozofa Havrana je tiež neodlišovanie Židov od Slovákov, v opakovaných formuláciách „dali sme si vlastných občanov deportovať (vraždiť)“ … čo je demagógia… v onej dobe sa predsa najviac prenasledovala táto menšina a nie primárne nami ale najmä spojencom od ktorého sme boli závislí. Čo sa deje v lágroch vtedy takmer nikto nevedel.

A zaujímavá je paralela k tomuto v súčasnosti. Sme – podčiarkujem – v mierových časoch a naši spojenci na nás tlačia aby sme prijímali utečencov z krajín s veľmi odlišnou kultúrou, zvykmi a náboženstvom a máme veľké ťažkosti tomuto oponovať. Umocnením je ak náš vojenský spojenec (veliteľ) zasa tlačí aby sme odsudzovali až vojensky sa pripravovali na konflikt s krajinou ktorá si dovolí zlomok toho čo on. Malé Slovensko si v týchto demokratických časoch nemôže dupnúť proti niečomu čo nechce väčšina národa, ale proti deportáciám vraj byť mohlo…

Tieto sviatky

26.12.2018

Sviatky Vianoc majú tú výhodu že odchádzajú naozaj pozvoľna – po štedrom dni sú dva dni voľna, kto by plakal po nich môže sa ešte tešiť na silvestrovskú zábavu či program, po ktorom viac »

Film o Dubčekovi (a zasa to „keby“)

22.08.2018

Bol pekný a pôsobivý, zaujala najmä autentickosť. Kedysi sa naštval Jakubisko že mu nedali kandidovať na Oskara za „Eržébet Bathory“ no tento film by podľa mňa mohol zaujať viac. Nielen viac »

Našim hudobným géniom

08.08.2018

Bude tomu rok ako zomrel Marián Varga a vyše desať od smrti Karla Svobodu. V smútku po ich smrti vyšli aj správy „odišiel nám hudobný génius“. S podobným hodnotením však asi treba narábať viac »

trump

Za Trumpa odobrali migrantom o tisíce detí viac, než sa uvádzalo

17.01.2019 23:14

Presný počet odobratých detí nie je známy.

labute, jazero, kŕmenie

Štvrtok bol zatiaľ najteplejší januárový deň, má však prísť ochladenie

17.01.2019 21:26

Podľa predpovedí meteorológov bol však na dohľadné obdobie posledným teplým dňom.

miroslav lajčák, ukrajina

Lajčák: OBSE má páky na riešenie konfliktu na Ukrajine

17.01.2019 21:07

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák začal pracovnú cestu na Ukrajine návštevou centrály pozorovateľskej misie v Kyjeve.

princ Philip

Princ Philip vyviazol z autonehody nezranený

17.01.2019 20:11

K nehode došlo neďaleko sídla Sandringham.

myshkin

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 28697x
Priemerná čítanosť článkov: 1367x

Autor blogu

Kategórie