Založ si blog

Takzvaný slovenský štát a dedičná vina holokaustu ?

Nevedel som to, ale trpím vraj dedičnou vinou za to čo Slováci urobili svojim spoluobčanom za vojny.

Slovenský štát nazývajú často takzvaný, či vazalský štát hitlerovského Nemecka – keď to vyhovuje niekoho potrebe podceňovania a nesamostatnosti tohto útvaru. No ak potrebujú vyvolávať pocity viny, zrazu bol tento štát zodpovedný za všetko čo sa tu dialo. Dávajú príklad Holandska, Dánska, Rumunska… kde Židov tak neprenasledovali. Boli to však neslovanské národy a Slovensko si určite nemohlo dovoliť toľkú suverenitu pred Hitlerom, u ktorého bola nenávisť k Slovanom hneď za tou k Židom. Nie je moderné hovoriť že za všetko môžu Nemci ale skôr „fašistické Nemecko“. Naša vina je bez prívlastku. Ako si to teda súčasní „nezávislí“ historici predstavujú ? Mohli sme nechať v satelite fašistického Nemecka podniky a moc v židovských rukách ?

Aké percento Slovákov napomáhalo k deportáciam ? Väčšie, či menšie ako to bolo v krajinách pod správou Nemcov ? Porovnanie nepoznám, viem len že na počet obyvateľov máme najviac nositeľov židovského ocenenia „spravodlivý medzi národmi“. A je taký rozdiel medzi aktivistami iných národov v holokauste a našimi ?

A arizácia ? Asi mali nechať po deportovaných obchody a iné podniky chátrať… iné to je samozrejme ak sa majiteľ či dedičia vrátili a ľuďom sa majetok vracať nechcelo…

Židia vedeli umne využívať či priamo potrebovali dobré vzťahy k mocipánom a k Slovákom teda tieto vzťahy toľko pestovať nemuseli, boli sme aj za Československa prinajlepšom ďaleko druhí za vládnucimi Čechmi.

Jedna z periel filozofa Havrana je tiež neodlišovanie Židov od Slovákov, v opakovaných formuláciách „dali sme si vlastných občanov deportovať (vraždiť)“ … čo je demagógia… v onej dobe sa predsa najviac prenasledovala táto menšina a nie primárne nami ale najmä spojencom od ktorého sme boli závislí. Čo sa deje v lágroch vtedy takmer nikto nevedel.

A zaujímavá je paralela k tomuto v súčasnosti. Sme – podčiarkujem – v mierových časoch a naši spojenci na nás tlačia aby sme prijímali utečencov z krajín s veľmi odlišnou kultúrou, zvykmi a náboženstvom a máme veľké ťažkosti tomuto oponovať. Umocnením je ak náš vojenský spojenec (veliteľ) zasa tlačí aby sme odsudzovali až vojensky sa pripravovali na konflikt s krajinou ktorá si dovolí zlomok toho čo on. Malé Slovensko si v týchto demokratických časoch nemôže dupnúť proti niečomu čo nechce väčšina národa, ale proti deportáciám vraj byť mohlo…

Našim hudobným géniom

08.08.2018

Bude tomu rok ako zomrel Marián Varga a vyše desať od smrti Karla Svobodu. V smútku po ich smrti vyšli aj správy „odišiel nám hudobný génius“. S podobným hodnotením však asi treba narábať viac »

Obhajoba smrekov

02.08.2018

Dovoľte mi vyjadriť niečo na obhajobu týchto krásnych stromov. Hnevá ma že sú toľko odsudzované a prenasledované lebo sa polámu vo víchriciach v klíme ktorú v čase ich vysádzania ani nemohli viac »

Mešita v Pohode ?

06.07.2018

Nebol som nikdy na Pohode, no zaujalo ma stavanie mešity počas tohto festivalu. V rámci povzbudenia otvorenosti a tolerancie iných kultúr a náboženstiev, na ktoré by sme si už mali zvykať... viac »

SR NRSR prášok polícia vchod uzavretie BAX

V Bratislave zavraždili 58-ročnú ženu

20.08.2018 22:40

Podozrivého policajti po pár minútach pátrania zadržali.

janov, most

Experti varovali vo februári o korózii Morandiho most, kompetentní ich ignorovali

20.08.2018 22:13

Ani talianske ministerstvo ani diaľničná spoločnosť nikdy neuvažovali o potrebe obmedziť premávku, odkloniť ťažké nákladné vozidlá či znížiť rýchlosť na moste.

kliešť, encefalitída,

Obrie kliešte z Afriky prenikli aj do časti Európy

20.08.2018 21:32

kliešte prenášajú veľmi vážne ochorenia vrátane škvrnitého týfusu, arabskej a krymsko-konžskej horúčky alebo horúčky Skalistých hôr.

Smrť, utopený, utopenec, utopiť

V rieke Slaná sa utopilo 13-ročné dievča

20.08.2018 21:03

Aj napriek veľkej snahe sa záchranárom nepodarilo dievča oživiť.

myshkin

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 23858x
Priemerná čítanosť článkov: 1256x

Autor blogu

Kategórie